Zmiany w nieodpłatnej pomocy prawnej w 2019 roku
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił w dniu 15 czerwca 2018r. ustawę o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa ta została opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 1 sierpnia 2018r. pod poz. 1467.
Spośród najważniejszych zmian wprowadzanych z początkiem roku 2019 należy wskazać:
Ustawa ta została opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 1 sierpnia 2018r. pod poz. 1467.
Spośród najważniejszych zmian wprowadzanych z początkiem roku 2019 należy wskazać:
-
Rozszerzenie katalogu beneficjentów – nowelizacja przewiduje, że od 2019r.
do uzyskania pomocy uprawniona będzie każda osoba fizyczna, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. -
Nowelizacja wprowadza nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, które obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, służące zwiększeniu świadomości o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia jej w samodzielnym rozwiązywaniu problemu. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie - zgodnie z nowelizacją - obejmuje
w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie będzie prowadziła organizacja pozarządowa wyłoniona w otwartym konkursie ofert ogłoszonym przez powiat. - Rozszerzenie zakresu usług oferowanych w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej – przewidziano m.in. sporządzanie projektu pisma w miejsce dotychczasowego „udzielania pomocy w sporządzaniu projektu pisma”.
- Ułatwienie dostępu do usług osobom, które ze względu na swój stan zdrowia nie będą w stanie przybyć osobiście na wizytę – wprowadzenie wizyt w miejscu zamieszkania oraz udzielanie porad za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.
- Nieodpłatna pomoc prawna nie będzie obejmować spraw związanych
- z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
- Nowelizacja kładzie też nacisk na edukację prawną – organizacje pozarządowe otrzymają wsparcie, by mogły skutecznie przybliżać społeczeństwu wiedzę prawną, wzmacniać świadomość przysługujących praw i popularyzować możliwości uzyskania pomocy.